Diyetisyen

Diyetisyen 0322 329 18 06

Diyetisyen

 Diyetisyen dört yıllık lisans beslenme ve diyetetik eğitimini başarıyla tamamlamış sağlık meslek mensubudur. Besin, beslenme ve sağlık konularında uzmanlık bilgisine sahip tek meslek çalışanıdırlar. Diyetisyenler, sağlıklı veya hasta bireylerie uygun beslenme planlarını belirler. Bu amaçla, özellikle hastalarının ya da danışanlarının yaşam standardı ve fiziksel özelliklerini bir arada ele alarak, kişinin amacına uygun beslenme şekli üzerinde yoğunlaşırlar.

   Sıklıkla beslenme ve diyet uzmanı, beslenme uzmanı ve beslenme danışmanı ile karıştırılan bu mesleğin aynı değerdeki adı diyet uzmanı dır. Diyet uzmanı yani diyetisyen, eğer yüksek lisans derecesi alırsa beslenme ve diyet uzmanı ünvanını kazanır. Doktora derecesi alınırsa doktor diyetisyen ünvanı edinilmiş olur.

   Beslenme uzmanı ise, önlisans beslenme bilimleri mezunlarına verilen bir ünvandır, kesinlikle diyet ve sağlık alanı ile ilişkileri bulunmamaktadır. Beslenme danışmanı ise, herhangi bir mesleği olmayan ya da beslenme ve diyetetik bilimi ile ilişkisi olmayan kişilerin sağlıklı beslenmelerine dikkat ettiklerinde kendi kendilerine kazandıklarını düşündükleri bir ünvandır.Diyetisyen kişinin dengeli beslenmesini sağlar.

SSK - SGK - BAĞKUR - MEMURLAR - EMEKLİ SANDIĞI - GAZİLER - 18 YAŞ ALTI İLE ANLAŞMAMIZ VARDIR.

Diyetisyen Doktorları